V amerických nemocnicích se stále vyskytují smrtelná pochybení

24.03.2011 21:23

David Gutierrez

I navzdory desetileté námaze zaměřené na zdokonalení bezpečnosti pacientů, se v USA ještě pořád vyskytují nebezpečná pochybení lékařů nebo zdravotnického personálu. K tomuto závěru došla studie, prováděná výzkumníky z the Brigham and Women's Hospital v Bostonu a zveřejněná v the New England Journal of Medicine.

„Nemocnice jsou stále ještě místy, kde často dochází k pochybením: lidem bývají podávány špatné léky nebo jsou chybně dávkovány, rovněž až děsivě často podstupují medicínské procedury omylem,“ píše Mike Adams v knížce "
Spam Filters for Your Brain."

Někdy se i stává, že lidem bývají operovány nebo amputovány chybné končetiny. Z narkózy se pak probouzí šokováni a musí se ptát: „a kde je moje zdravá ruka?“

Výzkumníci prověřovali v roce 2007 vstupní záznamy 2 300 pacientů v 10 nemocnicích napříč Severní Karolínou. Nemocnice byly vybrány náhodně. Celkem se přišlo na 588 případů, kdy byli pacienti poškozeni kvůli medicínským procedurám nebo medikacím. Tento výsledek prakticky nenaznačil žádnou změnu ve srovnání s četností podobných pochybení v roce 2002. Přitom ale plným dvěma třetinám všech závad bylo možné předejít.

„Tento druh poškození pacientů je stále velmi častý a nenašel se žádný důkaz, že by docházelo k jakémukoliv zlepšení,“ sdělil vedoucí výzkumného týmu Christopher Landrigan

Podle vyjádření nejvyššího inspektora amerického kontrolního úřadu jsou komplikace během léčby odpovědné v USA za cca 180 000 úmrtí pacientů a každoročně znamenají zvýšení nákladů ve zdravotnictví až o 4,4 miliardy dolarů.

„Náš hlavní problém spočívá v tom, že metody, které se prokázaly jako účinné při zlepšování bezpečnosti zdravotní péče, nebyly zavedeny napříč celou zemí,“ konstatoval Ch. Landrigan

Mezi metody, které se ukázaly být úspěšnými, jsou nejčastěji uváděny: zavedení počítačově zpracovaných záznamů, vystavování receptů z počítače, omezování délky pracovních směn lékařů a sester, nasazení kontrolních prostředků při medicínských procedurách.

Když například začaly používat nemocnice v Michiganu kontrolní seznam pro omezení výskytu krevních infekcí, četnost těchto případů spadla v průběhu tří let téměř na nulu.

Lucian Leape, analytik zdravotní péče z Harvardské univerzity k tomu dodal, že nemocnice ještě musí podstoupit „kulturní změnu“ ( cultural shift).

„Abychom mohli změnit způsob, jakým konáme, musíme pracovat efektivně jako jeden tým. Sestavit ale dobrý tým z lékařů a zdravotníků je obtížné, protože to nezávisí jen na tom, jak je dáme dohromady – promítá se do toho i způsob výcviku našich lékařů,“ vysvětluje L. Leape. 

Zdroj:
https://www.reuters.com/article/idUSTRE6AO0C220101125

 

(Přloženo z https://www.naturalnews.com/031434_medical_errors_hospitals.html)

 

Zpět