Jak vás mohou vaše léky zabíjet

13.03.2011 21:05

Cindy Jones-Shoeman

Pro nemocné bývá samozřejmým převzít od lékaře recept na léky a pak je začít užívat v naději, že přinesou úlevu nebo nemoc úplně vyléčí. Často tu ale bývá naplněno pravidlo „něco za něco“ - až příliš často se setkáváme s vedlejšími účinky léků, které se mohou velmi odlišovat: od mírných přes nebezpečné až ke smrtelným.

Někteří pacienti nemocí strádají natolik, že jsou ochotni podstoupit rizika vedlejších účinků - ale co lidé, kteří o nich nebyli náležitě informováni? Níže jsou zmíněny jen některé potenciální vedlejší účinky běžně předepisovaných léků, na které by si pacienti měli dávat pozor:

Hypertenze: bývá ironické, že častý problém, který bývá často léčen farmaky, by mohl být způsobován dalšími léky. Je totiž mnoho léků na předpis, které způsobují zvyšování krevního tlaku. Mezi ně patří běžně požívané léky na fibromyalgii, proti zánětům nebo kortikosteroidy. Neléčené zvýšení tlaku může vest k řadě dalších problémů, jako jsou např. zástavy srdce, mrtvice nebo selhání ledvin.

Sebevražedné sklony: naneštěstí existuje mnoho léků, které mohou u lidí vyvolávat myšlenky na sebevraždu. Mnoho z nich bývá používáno při fibromyalgii, depresi, úzkosti nebo při odvykání kouření. Bohužel se stává, že lidé s lehčím stupněm deprese mohou dostat předpis na lék, který jejich stav dále zhorší a může to u nich vést až k sebevraždám.

Poškození jater: existuje velké množství léků, které mohou mít takovéto účinky. Mezi ně např. patří přípravky na léčbu epilepsie, zvýšeného cholesterolu (léky se statinem) nebo proti bolesti a zánětům. Při poškození jater zpravidla následují další závažnější problémy, jako je např. rakovina, selhání jater nebo jejich chronické onemocnění.

Poškození ledvin: na trhu bývá nabízeno mnoho předepisovaných léků, které jsou schopné způsobit poškození ledvin. Mezi ně patří určitě léky pro chemoterapii, antibiotika nebo přípravky na vysoký krevní tlak. Poškození ledvin, které není léčeno, může často vést až k jejich úplnému selhání.

Bývá tragické, pokud lidé slepě věří, že jejich praktický lékař jim určitě pomůže – a pak užívají léky, které jen dále zhoršují jejich stav. Nasazování léků nebývá vždy bezpečné a lidé by si měli uvědomovat potenciální nebezpečnost vedlejších účinků, se kterými se mohou setkávat (a někdy mohou být i smrtelné). A to všechno jen proto, že slepě užívají něco, o čem předpokládají, že by je mohlo vyléčit.

 


Zdroje:
https://www.health.com/health/gallery/thumbnails/0,,20400711,00.html
https://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/guide/medications-cause
https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000155.htm
https://www.emedicinehealth.com/high_blood_pressure/article_em.htm
https://www.naturalnews.com/019342.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/89607.php
https://www.medicalnewstoday.com/articles/120631.php
https://www.naturalnews.com/030317_statin_drugs_liver_damage.html
https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000226.htm
https://www.associatedcontent.com/article/5954528/are_you_at_risk_for_liver_disease.html?cat=5
https://www.drugs.com/sfx/avastin-side-effects.html
https://www.empowher.com/kidney-failure/content/top-ten-drugs-cause-kidney-damage
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-kidney-disease-basic-information 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/031435_medicines_death.html)

 

Zpět