Používání zobrazovacích vyšetření při bolavých zádech bývá často bezcenné

23.02.2011 19:47

Kerri Knox

Mezi nejčastější vyšetření, která lékaři vyžadují u pacientů trpících bolestí v zádech, patří zobrazovací metody. Lékaři obvykle bez váhání předepíši rentgen, CT skenování nebo velmi drahou magnetickou rezonanci (MR) – a to jak u akutních, tak i u chronických bolestí v zádech. Nová zjištění ale poukazují na skutečnost, že vysunuté obratle, degenerativní změny nebo dokonce i vyhřezlé ploténky nebo kompresní zlomeniny obratlů patří k normálním potížím, které se objevují během procesu stárnutí a nebývají o nic nebezpečnější nebo bolestivější, než naše šedivé vlasy nebo vrásky na obličeji. Přestože většina lékařů požaduje tato vyšetření, aby odhalili příčiny bolestí u pacientů, několik studií už začíná dokazovat, že podobná množství lidí BEZ bolavých zad vykazují stejné strukturální problémy v okolí páteře, jako lidé trpící takovými bolestmi.


Co tyto studie dokládají, je skutečně velmi zajímavé: velmi mnoho „zdravých“ lidí bez jakékoliv bolesti vykazuje úplně stejné změny na páteři a rozdílnost výsledků těchto vyšetření je v porovnání s bolavými pacienty „statisticky nevýznamná“. To tedy znamená, že tyto změny prostě patř k běžným jevům souvisejícím se stárnutím, které potkávají prakticky každého a ve většině případů nejsou skutečnou příčinou bolestí. U většiny lidí s bolavými zády lze tedy dojít k velmi zajímavému paradigmatu: protože se mohou přesvědčit, že výsledky jejich vyšetření ukazují na závažné strukturální problémy, bezvýhradně věří tomu, že jejich bolest má původ právě v těchto zjevných nálezech. Existuje však jeden významný lékař, který o této souvislosti začal pochybovat a stal se osamoceným hlasem, jenž inicioval provedení zmiňovaných odborných studií. Po mnoha letech neúspěšných léčení bolestí v zádech si začal všímat, že oblast, kde je bolest nejsilněji vnímána, často neodpovídá očekávaným oblastem, které vyplývají ze zobrazovacích vyšetření.

Tímto lékařem je Dr. Sarno a došel k šokujícímu závěru: „hrozivé“ nálezy zobrazovacích vyšetření nemají ve skutečnosti u většiny případů valný význam a téměř žádný z jeho pacientů již neprožívá bolest ani navzdory takovýmto abnormálním nálezům na páteři. Tento lékař je autorem teorie
Tension Myositis Syndrome (TMS), na jejímž základě už úspěšně vyléčil desítky tisíc pacientů s bolestí v zádech a zároveň je naučil, jak předcházet jejímu dalšímu opakování. Podle hypotézy TMS nepochází bolesti v zádech ze strukturálních problémů, odhalovaných zobrazovacími vyšetřovacími metodami, ale z nadměrného svalového napětí, vedoucího k intenzivním kontrakcím a následnému odkysličení okolních svalů a nervů. A je to právě nedostatek kyslíku, který způsobuje bolest, ta vyvolává úzkost a ta zase zvyšuje napětí, bolest a ještě větší úzkost. Jakmile si pacienti uvědomí, že jejich nevědomý stres vyvolává bolest a strukturální abnormality to neovlivňují, bolest u nich může prostě zmizet už jen díky takovému zjištění.

Přestože mnoho lékařů i výzkumníků věří tomu, že úspěch Dr. Sarna je způsoben placebo efektem, Dr. Sarno protiargumentuje tím, že na bolesti zad neexistuje žádná konvenční léčba, ale pouze poučení pacienta o skutečné příčině jeho potíží může být efektivní a tedy tu nemůže být žádná spojitost s placebo efektem. Opírá se o logické tvrzení, že pokud by bolest v zádech opravdu vyvolávaly strukturální problémy, pak by nemohlo pomoci nic jiného, než odstranění této prvotní příčiny. V každém případě kontrolní studie doložily, že postup Dr. Sarna může vést k trvalé úlevě u 55-88% pacientů s bolavými zády a to jim dává příznivé vyhlídky na to, aby v budoucnosti už nepotřebovali další léčbu.

Zdroje:
https://www.smi-mindbodyresearch.org/publications.htm
https://video.google.com/videoplay?docid=-6660313127569317147
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0900429?ssource=mfv&

 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/029807_back_pain_medical_imaging.html)

 

Zpět