Pokud byste platili léky podle jejich skutečných nákladů, mohli byste se časem stát boháči

23.02.2011 19:45

Jonathan Benson


Výrobci léků už jsou známí tím, že si na své značkové výrobky napočítávají někdy až neuvěřitelné marže. Jsou léky, které jsou prodávány 100x a dokonce i 1 000x dráž, než stojí jejich produkce. Vědci z Erasmovy univerzity v Rotterdamu nedávno provedli studii, která ukazuje, že milióny lidí by začaly trpět chudobou, pokud by museli platit plnou cenu některých nejběžnějších léků.

Tato studie byla publikována v magazínu PloS (the Public Library of Science Medicine) a zkoumala finanční stav lidí s nízkým a středním příjmem v 16 různých zemích a vyhodnocovala, jak by kupování čtyř oblíbených značkových léků ovlivnilo jejich životní úroveň. Jednalo se o tyto léky:
salbutamol – inhalační prostředek pro astmatiky
glibenclamide – lék pro diabetiky
atenolol – lék proti vysokému tlaku krve
amoxicillin – často užívané antibiotikum

Zjistilo se, že např. v Jemenu by prodejem Daonilu (značková verze glibenclamidu od Sanofi-Aventis) došlo k poklesu životní úrovně u 22% lidí nebo v Nigérii by zase prodej Amoxilu (odvozenina amoxicillinu od GlaxoSmithKline) ochudil až 23% veškeré populace.

Výrobci léků zpravidla vlastní patenty na své produkty – někdy i déle než 20 let. Dokud patent nevyprší, žádnému jinému výrobci není dovoleno legálně produkovat tzv. generika. Originální výrobce léku tak může započítat do jeho ceny cokoliv, co si usmyslí, protože na něj má monopol.

Mnozí už kritizovali systém udělování patentů na léky a argumentují tím, že se tím brání skupinám lidí s nižšími příjmy v přístupu k nezbytným lékům. V Americe jiní zase říkají, že t
he U.S. Food and Drug Administration (FDA) je vinna tím, že schvaluje pouze patentované léky pro oficiální léčbu zdravotních potíží a tím zvyšuje všeobecné náklady na medicínu a zároveň tak snižuje i její kvalitu.

Můžeme se už setkávat s lidmi, kteří mají odvahu navrhovat podrobnou prověrku medicíny, která by počala stanovením základních pravidel zdravé výživy. Při tomto přístupu by lidé na všech úrovních příjmu mohli pochopit významnou roli zdravé výživy a přirozeného životního stylu a naučili by se předcházet nemocem i bez potřeby drahých a škodlivých léků.Zdroj:
https://www.reuters.com/article/idUSTRE67U5G120100901

 


 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/029652_drug_costs_poverty.html)

 

Zpět