Téměř 85% všech nových léků poskytuje jen malé nebo žádné přínosy

23.02.2011 19:43

Jonathan Benson

Korupce a podvody v prostředí mezi výrobci léků nejsou ničím novým, avšak nová zpráva, připravovaná k prezentaci na 105. výročním zasedání Americké sociologické asociace odhaluje, že většina nových léků nenabízí prakticky žádné přínosy, ale přitom sebou přinášejí velká množství nežádoucích vedlejších účinků.

Donald Light, sociolog a profesor z
the University of Medicine and Dentistry v New Jersey, je autorem nové vědecké studie, která vysvětluje, jak lékový průmysl produkuje léky označované jako „lemon drugs“, jež neúčinkují. Jejich účinnost nejenže není prokázaná, ale výrobci se před svou odpovědností dokonce zaštiťují zákonnými předpisy.

„Občas se i stává, že výrobci léků skrývají pro ně nepříznivé informace o vážných vedlejších účincích nových léků a nadhodnocují jejich léčivé účinky,“ sdělil D. Light ve svém tiskovém prohlášení. „A pak utrácí až třikrát více prostředků za marketing než za výzkum, aby přesvědčili lékaře k předepisování nových léků. Lékaři tak mohou jednat na základě zavádějících informací a pak chybně informovat pacienty o rizicích nového léku.“

Na základě nezávislého posudku lze konstatovat, že pouhých 15% všech nových léků působí tak, jak je popisováno a zbylá většina – ať už nabízí přínosy nebo ne – přichází se závažnými vedlejšími účinky, které se nyní stávají významnou příčinou úmrtí v USA.

V posudku se vysvětluje, jak výrobci léků v rámci svých testů úmyslně vystavují velké počty lidí neúčinným až škodlivým lékům a současně se snaží budit dojem, že ověřované léky jsou účinné. Následně pak předávají velká množství nekompletních a nepřesných dat k vyjádření státní agentuře pro schvalování potravin a léků (FDA). Poté následují velké marketingové kampaně, zacílené na lékaře, aby předepisovali nově schválené léky ke schválenému i neschválenému užívání.

Podle analýzy, zaměřené na 111 aplikací léků, vyšlo najevo, že u 42% z nich scházely adekvátní testy s náhodným výběrem, 40% mělo provedeny nepřesné testy dávkování, 39% selhalo při prokazatelnosti účinků a zhruba polovina měla závažné škodlivé vedlejší účinky.

D. Light rovněž zdůrazňuje, že díky tomu, že výrobci léků řídí jak vědecké testování, tak i výběr výsledků, které jsou pak předkládány FDA nebo publikovány, celý proces je kvůli tomu zkreslován a má mnoho závad.


 

Zdroj:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2010-08/asa-pam081010.php


 


 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/029535_drugs_Big_Pharma.html)

 

Zpět