Léčba placebem je mnohem účinnější, než se původně myslelo

20.02.2011 17:13

Ethan A. Huff

 

Nedávno zveřejněná studie v britském lékařském časopise Lancet došla ke zjištění, že léčba s pomocí placeba nebo lékové napodobeniny vykazuje u pacientů pozoruhodné biologické účinky. Mezinárodní skupina výzkumníků podrobně přezkoumala řadu odborných studií o kterých je nyní přesvědčena, že ilustrují konkrétní důkazy o tom, že se u pacientů vyskytují fyzické změny, které jsou přímou odezvou na podávání placeba.

Jedna z takových studií se například zabývala výzkumem u pacientů s Parkinsonovou chorobou, jejichž mozek začal uvolňovat dopamin jako odezvu na léčbu placebem. Toto uvolňování dopaminu spustilo sérii dalších změn v mozku, které zlepšovaly zdravotní stav pacientů.

„Jestliže myslíte na to, že budete užívat lék, který vám pomůže, váš mozek na to reaguje jako by už úleva nastala,“ vysvětluje prof. Walter Brown, specialista v oboru psychiatrie na
the Brown and Tufts University. Tento vědec věří tomu, že lidé s lehčími formami depresí nebo úzkostí jsou nejlepšími kandidáty pro léčbu placebem, protože takoví pacienti mívají velký prospěch z léčby napodobeninou – její účinky bývají stejné jako u léčby medikamenty.

I další vědci bývají toho názoru, že inertní složky v placebu ve skutečnosti nevyvolávají žádné změny – tím, co pomáhá, bývá spíše
přesvědčení, že lék vyvolá změnu. Stejní odborníci připouští, že dosud úplně nechápou, jak celý tento proces funguje, když spouští léčivé procesy v mozku, ale z nějakých důvodů tomu tak skutečně je.

Jak postupně získává placebo na popularitě, mnoho lékařských profesí se pokouší najít způsob, jak toho efektivně využít. Součástí teorie o tom, jak placebo účinkuje, je předpoklad, že pacient neví o tom, že dostává placebo. A jedna z důležitých otázek, na které si pokouší odborníci dát odpověď, je tato: „Pokud lékař hodlá pacientovi předepsat placebo namísto léků, je etické to neprozrazovat?“

Podle prof.Browna, oznamování pacientovi, že bude dostávat placebo a zároveň i ujištění, že tento prostředek může být velmi efektivní, by mohla být životaschopná metoda, jak navrhovat způsob léčby a přitom nepodvádět.

Lékaři by měli být pečliví při ověřování složení placeba, když se rozhodují o jejich použití, protože je možné tvrdit, že žádná ingredience není naprosto inertní. Mnoho standardních placeb je vyráběno farmaceutickými výrobci, kteří u nich neudávají složení. Některé z nich však mohou obsahovat stopová množství léčiv nebo dalších substancí, které by se mohly stát i problematické.

Protože ale k dispozici bývá velké množství přírodních léčiv, nemívají lékaři pádný důvod k předepisování placeba – výjimkou jsou pouze stavy, kdy jde o poslední možnost léčby.

 


Zdroje:
https://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/02/18/AR2010021804873.html
https://hsibaltimore.com/2005/02/02/placebo-pills-more-than-just-sugar/

 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/028575_placebo_effect_medicine.html)

 

Zpět