Většina rakovin prostaty, zjišťovaných pomocí screeningu, nejsou nebezpečné

17.02.2011 21:27

David Gutierrez

 


Pouze zhruba jedna z deseti rakovin prostaty odhalených screeningem představuje ohrožení lidského života – to uvádí jedna z nových analýz, prováděných výzkumníky z the University of Cambridge.

Toto zjištění vychází z předběžné analýzy dat, které poskytuje stále ještě probíhající projekt ProtecT (
Prostate Testing for Cancer and Treatment), financovaný z prostředků ministerstva zdravotnictví Velké Británie. V rámci tohoto projektu prochází screeningem na rakovinu prostaty asi 250 000 mužů ve věku 50 až 69 let. U necelých 10% těchto mužů bylo zjištěno zvýšení hladiny PSA (prostate specific antigen), které bývá považován za ukazatel rizika vzniku rakoviny.

Tento projekt byl spuštěn poté, co Velká Británie začala uvažovat o zavedení celonárodního screeningového programu proti rakovině prostaty. Protože ale naprostá většina těchto onemocnění se projevuje pomalým růstem nádoru, který vůbec nemusí vytvářet riziko ohrožení života, stále více profesionálů z oblasti medicíny pochybuje o účelnosti takového plánu.

Léčba této nemoci sebou totiž může přinášet závažné vedlejší účinky, ke kterým patří i vznik impotence a inkontinence.

Předchozí analýza, vycházející z dat projektu ProtecT ukazuje, že asi 25% mužů se zvýšenou hladinou PSA (což je zhruba 2,5% všech mužů, sledovaných v rámci projektu) mělo skutečně rakovinu prostaty. To by však znamenalo, že při zavedení celonárodního screeningu ve Velké Británii by mohlo být každoročně detekováno až 160 000 nových případů rakoviny prostaty – ve srovnání se stávajícím počtem cca 30 000 případů.

David E. Neal, jeden z vědců pracujících na projektu, k tomu poznamenal, že přesně taková situace nastala ve Spojených Státech poté, co se tam testování na PSA stalo masovým. Dále ještě řekl: „V USA vzniklo něco jako epidemie rakoviny prostaty – počty případů se v průběhu pěti let potenciálně ztrojnásobily.“

Údaje, získané prostřednictvím projektu ProtecT však ukazují, že
pouze 12% takto zjišťovaných rakovin prostaty se dokáže dál šířit mimo tento orgán, což je situace, která se teprve dá označovat jako nebezpečná forma rakoviny.

„To, co nechceme dělat, je léčit na rakovinu muže ve věku 65 let, který směřuje k tomu, aby v 85 zemřel na mrtvici,“ dodal ještě David E. Neal.

 


Zdroj:

www.reuters.com.


 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/028629_prostate_cancer_screening.html)

 

Zpět