Nová studie dokládá, že antidepresiva jsou téměř neúčinná

17.02.2011 20:59

Tony Isaacs


Jedna z nových studií, publikovaných v časopise the Journal of the American Medical Association došla ke zjištění, že léky proti depresi, obsahující účinné látky paroxetine a imipramine, nepomáhají pacientům s mírnou, střední a dokonce ani s těžkou depresí o nic více než neaktivní placebo.

Dr. Robert DeRubeis psycholog z
the University of Pennsylvania (Philadelphia), který spolu se svými kolegy prováděl tzv. meta-analýzu, konstatoval: „Sledované léky vykazovaly účinky, které se velmi podobaly účinkům placeba.“

Zmiňovaná meta-analýza se soustředila na data ze šesti studií, do kterých bylo zapojeno více než 800 pacientů. Ti. Kteří trpěli zpočátku depresí s hodnotícím stupněm max. 23, zaznamenali během užívání antidepresiv pokles v průměru o 8 bodů – ve srovnání se 7 body, které způsobilo placebo. Podle Dr. DeRubeise by tato studie měla být vzata v úvahu při předepisování antidepresiv a je dobré uvažovat i o jiných alternativních léčbách, jako je cvičení, psychoterapie nebo sebe-léčení.


Paroxetine je jedním z často prodávaných léků, známý jako inhibitor reabsorpce selektivního serotoninu (
selective serotonin reuptake inhibitor) a v USA je známější pod názvem Paxil (výrobce GlaxoSmithKline). Naproti tomu imipramine je starší lék proti depresi z 50.let min.stol. Mluvčí výrobce reagovala na tento poznatek oznámením, že „na studii nyní naváže širší výzkum“ a poznamenává, že Paxil obdržel schválení v roce 1992 a od té doby „pomohl miliónům lidí, kteří trpí duševními poruchami.“


Studie, provedená týmem Dr. DeRubeise je však poslední z dlouhé řady špatných zpráv, které dosud byly o Paxilu zveřejněny. Od r.1993, kdy byl tento lék uveden na trh, dostal už mnohokrát označení jako potenciálně nebezpečný a související s mnoha nepříznivými reakcemi, jako jsou např. zvýšení počtu sebevražd, návykovost a porodní defekty.

V roce 2005, kdy výrobce (firma Glaxo) odmítl opakovaná dobrozdání a tom, že Paxil vyvolává závislost a způsobuje vážné komplikace při vynechání, federální soud zakázal všechny televizní reklamy, které tvrdily, že lék není návykový. Ve zdůvodnění rozsudku se uvádí, že „reklamy byly zavádějící a vytvářely neúměrná očekávání o snadnosti ukončení léčby.“ Je známo, že Glaxo musel řešit asi 3 200 případů, týkajících se komplikací se získanou závislostí na tento lék.

Až dosud bylo doloženo 150 případů sebevraždy a 300 pokusů o sebevraždu, vztahující se k užívání Paxilu . V mnoha těchto případech se Glaxo pokoušel svádět tyto případy na depresi v pozadí a nikoliv na samotný lék. Paxil byl kromě toho dán do souvislostí s těžkými tělesnými vadami novorozenců, jejichž matky užívaly toto antidepresivum během těhotenství. V říjnu minulého roku uznala jedna soudní porota firmu Glaxo vinnou za to, že zanedbala varování lékařům o tom, že Paxil je rizikový pro těhotné ženy a odsoudila ji k úhradě 2,5 miliónů dolarů ve prospěch rodičů postiženého tříletého chlapce. Podle záznamů byl tento případ první z řady dalších asi 600 žalob proti firmě Glaxo, která nevaruje o nebezpečích pro těhotné ženy.

Zatím proběhlé soudní případy a vypořádání stály firmu Glaxo podle odhadů už kolem jedné miliardy dolarů – tato částka je však zatím nepatrná při srovnání s mnohamiliardovými zisky, které má výrobce z prodeje Paxilu.

I navzdory všem zaznamenaným případům úmrtí, poškození zdraví a žalobám, má Paxil stále ještě schválení od FDA (Americká vládní agentura pro schvalování potravin a léků) a výrobce pokračuje dál v jeho propagaci i navzdory jeho škodlivým vedlejším účinkům. Stejná situace ovšem probíhala i v případě jiného skandálu kolem Vioxxu a dalších nebezpečných přípravků... Americká agentura
the Associated Press vydala v srpnu minulého roku zprávu, že obchodní manažeři firmy GlaxoSmithKline si najali autory-lékaře pro přípravu anonymních článků, podporujících užívání léku Paxil. Tento propagační program dostal krycí název „CASPER“.

 


Zdroje:

https://www.msnbc.msn.com/id/34712755/ns/health-mental_health/

https://www.usatoday.com/news/health/2002-08-20-paxil-ads_x.htm

https://www.usatoday.com/news/.../2002-07-08-antidepressants.htm

https://www.fiercepharma.com/story/ap-glaxo-reps-aided-paxil-ghostwriting/2009-08-20

https://www.flainjurylawyerblog.com/2009/12/paxil-lawsuits-costing-manufac.html


 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/027962_Paxil_antidepressants.html)


 

 

Zpět