I běžné léky proti bolesti vyvolávají závislost už po třech dnech užívání

16.02.2011 21:21

David Gutierrez

Anglická agentura pro regulaci léčivých výrobků (the Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency – MHRA) zveřejnila varování, že i při užívání běžně dostupných přípravků na tlumení bolesti dochází k návykovosti už za pouhé tři dny.

Brian Iddon, který předsedal parlamentní skupině, zabývající se zneužíváním léků, k tomu sdělil: „Velmi nás potěšilo, že MHRA vydala takové varování. Týká se to především závislostí na codeinu a dihydrocodeinu. Často jde o skrytou závislost, která postihuje mnohem více lidí, než by se dalo předpokládat.“

Podle vládního průzkumu je zhruba 32000 lidí v celém Spojeném Království závislých na lécích s obsahem codeinu nebo dihydrocodeinu. Parlamentní odborná skupina však varovala, že se jedná pouze „o špičku ledovce.“

Tyto léky jsou natolik návykové, že někteří lidé svou závislost získávají už jen po nahodilém užití a nemají v úmyslu tyto přípravky brát častěji. Dochází to až tak daleko, že někteří závislí pak užívají až 70 pilulek denně a tím riskují vážné vedlejší účinky, mezi které např. patří deprese, žlučové kameny, ledvinové problémy a krvácivost žaludku.

Na základě nových předpisů nyní ve Velké Británii musí všechny léky proti bolesti mít na obalu nápadné varování „Může vést k závislosti – neužívat déle než 3 dny.“ Všechny tyto léky mohou nyní být prodávány pouze v baleních, kde je max.32 tablet a v reklamách už není přípustná jejich propagace pro léčbu nachlazení nebo na kašel. Parlamentní odborná skupina navíc vydala doporučení, aby počet tablet na jedno balení byl snižován na 18 a méně.

Agentura MHRA navíc upozornila, že u žen je v případě těchto závislostí vyšší riziko než u mužů.

Některé přípravky proti bolesti je možné kupovat bez receptu, pokud mají být kombinovány s dalšími léky. Některé takové kombinace jsou rovněž obvyklé při volném prodeji ve Spojených státech a v Kanadě.

I na straně profesionálů zdravotní péče se zvyšují obavy z rostoucích počtů lidí, kteří si kupují volně prodejné opiáty prostřednictvím mnoha internetových lékáren. Také rostou obavy, že mnoho lékařů a pacientů si neuvědomuje, jak návykové tyto léky mohou být.

 


Další informace:
www.dailymail.co.uk.


 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/027840_painkillers_addiction.html)

 

Zpět