Placebo efekt v chirurgii: nové důkazy o tom, že mnoho operací mívá malé přínosy, ale vysoká rizika

11.02.2018 21:09

Isabelle Z.

Zřejmě jste již hodně slyšeli o placebo efektu: pacient se začne cítit lépe po užití léku, o kterém mu řekli, že velmi pomáhá a až po čase se dozví, že lék vlastně neobsahoval vůbec žádnou účinnou látku. Jeho tělesné zdraví se vlastně nezměnilo; to, že se cítí lépe, se usadilo v jeho mysli. Vždy je to zajímavý experiment s lidskou přirozeností a je snadné to zcela přejít, protože užití placeba nemůže způsobit žádné škodlivé vedlejší účinky. Co se ale stane, když místo podání placebo - pilulky provedeme u pacienta placebo - operaci?

Pro nespočet lidí, kteří již absolvovali procedury, jako je aplikace stentu by mohly být ohromující závěry studie, která byla provedena na Královské univerzitě v Londýně: výsledkem bylo zjištění, že tento druh operace nemá nic společného se zlepšením kvality života u lidí s anginou pectoris.

Kolem deseti miliónů Američanů trpí touto nemocí, která jim způsobuje bolesti v hrudi po tělesné aktivitě, protože mají zúžený průtok krve v srdci. Mnoho z takto postižených podstupuje zákrok, při kterém je jim do zúžené arterie zasouván stent - drátěná trubička.

Poté, co sledovali 200 pacientů, kteří podstoupili operaci s použitím stentu nebo placebo operaci, nalezli vědci mezi těmito dvěma skupinami jen velmi malé rozdíly v tělesné výkonnosti. Ačkoliv aplikované stenty opravdu vedly ke zlepšení krevního zásobení, nepomáhaly již tolik s odstraňováním chorobných příznaků. To je hodně znepokojivé, pokud vezmeme v úvahu možná rizika těchto operací, ke kterým patří poranění arterie nebo nadměrná krvácivost.

Operační placebo efekt byl ale pozorován i u mnoha dalších druhů operací. Jako příklad si můžeme třeba uvést studii publikovanou v roce 2014 v magazínu the New England Journal of Medicine. Ta se zaměřila na operace kolen po roztržení menisku. U poloviny pacientů byla provedena skutečná operace kolene, zatímco pacienti v kontrolní skupině procházeli všemi operačními úkony, počínaje anestezií a týmem chirurgů, kteří si předávali operační nástroje, i když ke skutečné operaci nedošlo. Nemocní z obou skupin se ovšem uzdravovali bez rozdílů. To jednak znamená, že zde sehrál svou roli placebo efekt, ale také to ukazuje, že tento druh operace (a mnoho dalších) by mohly být naprosto zbytečné...

Následně byl ve stejném magazínu publikován přehled, který procházel celkem 53 klinických experimentů, při kterých byly porovnávány výsledky klasické operace a placeba. Ve 39 případech zaznamenávali pacienti v kontrolní skupině zlepšení a ve 27 z nich byly dokonce výsledky identické s operovanou skupinou! Navíc je potřeba dodat, že u 18 experimentů byly v kontrolní skupině zaznamenávány i vážné vedlejší účinky jako u skutečné operace. To jen ukazuje, jaké schopnosti má naše mysl a nakolik dokáže ovlivňovat naše tělesné zdraví.

Je mnoho operací, kde je možný placebo efekt

Mezi operace, které lze zařadit do této kategorie patří kloubní náhrady, operace páteře, endometriózy, implantáty proti migréně nebo žaludeční zákroky proti obezitě. U jiných operací, jako jsou třeba transplantace nefunkčních orgánů je samozřejmě všechno jasné, ale v případech, kdy je účinnost zákroku více subjektivní záležitostí (třeba operace, které mají odstranit tuhost nebo bolest), může placebo efekt sehrávat velmi významnou roli. I když je zlepšení komfortu u pacientů vždy vítaným výsledkem, rizika těchto operací mohou být na druhé straně i velmi vážná (a to navíc nezmiňujeme nákladnost). Bohužel, nákladnost těchto operací bývá někdy i hlavním důvodem, proč je lékaři doporučují a vůbec pacienty neinformují o placebo efektu.

Profesor chirurgie Ian Harris z univerzity v Novém Jižním Walesu k tomu říká: „Jakmile dokážete uznat, že některé z účinků operace (nebo i všechny) jsou stejné jako placebo, pak i když stále v operování pokračujete, pomáháte tím odstranit hlavní bariéru mezi klasickou a alternativní medicínou.“

„Už nikdy pak ale nemůžete jako lékař tvrdit, že homeopatie je nesmysl, protože vlastně děláte úplně stejnou věc.“


 

Použité zdroje:
https://www.dailymail.co.uk/health/article-5043857/Stent-operations-waste-time-angina.html
https://www.naturalnews.com/2017-06-17-power-of-the-mind-patients-are-really-cured-by-sham-surgeries-because-they-think-the-surgeon-solved-their-problem.html
https://www.theguardian.com/science/2017/aug/20/when-surgery-is-just-a-stitch-up-placebo-effect


 

(Přeloženo z www.naturalnews.com/2017-11-29-the-placebo-effect-of-surgery-new-evidence-shows-many-operations-such-as-getting-a-stent-for-angina-to-have-low-benefit-and-high-riski.html)

 

Zpět