Víc škody než užitku: u většiny mužů není dobré léčit rakovinu prostaty, protože jim nádor neuškodí

11.02.2018 21:01

Isabelle Z.

Všichni neustále slýcháme, že včasná diagnóza je životně důležitá pro všechny zdravotní problémy. Pokud ale jde o rakovinu prostaty, pak podle jednoho z oxfordských akademiků by bylo pro tisíce mužů s touto nemocí nejlepší, pokud by jim tato diagnóza vůbec nebyla stanovena.

Profesor Freddie Hamdy tvrdí, že mnoho mužů s pomalu rostoucími nádory prostaty zpravidla podstupuje léčbu, kterou nepotřebují a zbytečně strádají kvůli obavám z nádorového onemocnění.

Diagnóza tohoto druhu totiž u mnoha mužů vyvolává obavy a deprese a způsobuje, že tito pacienti pak souhlasí s léčbou, přestože ta není v jejich nejlepším zájmu.

Profesor Hamdy o tom říká: „velmi často se dnes zbytečně diagnostikuje rakovina prostaty v případech, kdy by nezpůsobila žádné poškození. Zbytečná léčba tak bývá důsledkem zbytečné diagnózy: jakmile pacientovi sdělíte, že má rakovinu, dáváte mu tím vlastně novou identitu, kterou pak musí nést po zbytek svého života.

Léčba ozařováním, chemoterapie nebo operace mohou přinášet závažné vedlejší účinky, jako jsou např. inkontinence nebo ztráta sexuality.

V současnosti je profesor Hamdy vedoucím výzkumného týmu, který ve Velké Británii provádí studii sledující 82400 pacientů s rakovinou prostaty ve věku 50 až 69 let. V rámci této studie se porovnává úspěšnost léčby a její nákladnost s ohledem na jednotlivé způsoby léčby. Porovnávací skupina naopak nepodstupuje žádnou léčbu a prochází pouze pravidelnými prohlídkami.

V rámci předchozích výzkumů již profesor Hamdy dříve monitoroval 500 mužů s lokalizovaným nádorem prostaty. Tento typ nádoru se vyskytuje zhruba v polovině případů a je typický pomalým růstem, který se nerozšiřuje na ostatní orgány.

Tito sledovaní pacienti absolvovali pravidelná vyšetření a nepodstupovali žádnou léčbu, což je přístup známý pod označením „aktivní dohled“ (active surveillance). Na počátku této studie vyslovilo 80% pacientů souhlas s tím, že nepodstoupí žádnou léčbu a budou docházet na monitorování. Po třech letech se jejich počet snížil na 75%. Po deseti letech nepodstoupilo žádnou léčbu 44% těchto pacientů, pouze 1% zemřelo následkem rakoviny a dalších 10% zemřelo z jiných příčin.

Většina pacientů, kteří se nakonec přece jen rozhodli podstoupit nějakou léčbu, to neudělala kvůli šíření jejich nádoru, ale z obav, že by se mohl začít šířit v budoucnosti.

Dr. Matthew Hobbs – vedoucí výzkumného týmu k tomu sdělil, že tyto výsledky je možné označit za velmi pozitivní pro muže, kterým je diagnostikována rakovina prostaty, jež se dosud nerozšířila do okolí. Celých 99% těchto pacientů přežilo nejméně 10 let bez léčby. Dr Hobbs upozornil, že pokud je přednostně aplikován aktivní dohled, bývá u těchto pacientů v průběhu 10 let stejné procento přežití jako u těch, kteří se rozhodnou pro ozařování nebo pro operaci.

Dr. Hobbs doporučuje, aby tyto výsledky byly sdělovány mužům a lokalizovaným nádorem prostaty, takže by měli možnost učinit informované rozhodnutí o svém dalším léčebném postupu.

Zvolte si léčebnou stravu, která vám pomůže zdolat rakovinu prostaty

Bývá pochopitelné, že muži, kterým je diagnostikována rakovina prostaty, si dobře uvědomují naléhavost této situace, avšak zbytečná léčba bývá špatnou cestou. Místo toho mohou takoví muži ovlivnit své zdraví změnou ve svém stravování, vyloučením polotovarů a chemických konzervantů. Ještě důležitější ale je, aby věděli, že existuje několik klíčových potravin, které by měli zařadit do svých jídelníčků.

Vědecký výzkum například dokázal, že konzumace jablek a hroznů je výborný způsob, jak se bránit rakovině prostaty. Při laboratorních testech, prováděných na univerzitě v Austinu (Texas), vědci třeba zjistili, že resveratrol z hroznů a kyselina ursolová z jablečných slupek patří mezi nejúčinnější sloučeniny, které dokáží vyhladovět rakovinné buňky v prostatě a zastavit jejich množení. Tyto dvě látky při společném působení také brání rakovinným buňkám, aby spotřebovávaly glutamin, který potřebují k růstu.

Statistiky American Cancer Society ukazují, že rakovinou prostaty v USA již dnes onemocní každý sedmý muž. Pro tyto pacienty je ale důležité, aby postupovali v léčbě s přihlédnutím ke své diagnóze a vyhýbali se zbytečné léčbě. Mnoho cenných informací o nebezpečích léčebných zákroků naleznete na webu DangerousMedicine.com.


 

Použité zdroje:
www.dailymail.co.uk
www.thesun.co.uk
www.naturalnews.com


 

(Přeloženo z www.naturalnews.com/2017-11-13-more-harm-than-good-most-men-are-better-off-not-treating-prostate-cancer.html)

Zpět