Lékařské autority tvrdí, že chřipka mívá ročně na svědomí až 49 000 mrtvých Američanů a vyzývají k očkování

06.11.2014 20:20

David Gutierrez

Jak se přibližuje chřipková sezona, jsou sdělovací prostředky v USA stále plnější příběhy o tom, že chřipka je mnohem nebezpečnější než Ebola a naléhají na čtenáře, aby si kvůli ní přestali dělat starosti a místo toho se nechali očkovat proti chřipce. Ve všech článcích tohoto druhu se ale bez přestání opakuje pořád stejná dezinformace, že chřipka každoročně zabíjí desítky tisíc lidí.

Pravda je ale taková, že na chřipku umírá jen velmi málo lidí. To jen v CDC (the U.S. Centers for Disease Control and Prevention - Americká centra pro zvládání nemocí a prevenci) záměrně manipulují s čísly o počtech úmrtí, aby mohli být lidé přesvědčováni o tom, že se musí očkováním chránit proti smrtelnému onemocnění.

Jak smrtelná vlastně bývá chřipka?

V jednom z posledních článků tohoto druhu bývá citována Virginia Caine, profesorka medicíny, zabývající se infekčními nemocemi na univerzitě ve státě Indiana.

„Jde o vážnou věc, neboť chřipka může způsobit ročně 3 000 až 49 000 úmrtí - bývá to závislé na nebezpečnosti šířícího se viru,“ tvrdí V.Caine.

V článku se pak poznamenává, že ve srovnání s tím bylo letos zatím nakaženo Ebolou něco přes 7 000 lidí a z nich zemřelo o něco více než 3 000. Drtivá většina postižených přitom pochází ze západní Afriky.

„Kvůli chřipce ale bude muset být letos hospitalizováno více než 200 000 Američanů,“ tvrdí se tam dále.

„V loňském roce nám na chřipku zemřelo asi 115 dětí a to bylo velmi zničující,“ říká V.Caine.

„Chřipka dokáže zabíjet, ohrožuje naše životy.“

Jak často se ale stane ve skutečnosti, že je chřipka smrtelná? Podle Americké národní statistiky (the National Vital Statistics System), která vyhodnocuje data z úmrtních listů, zemřelo na chřipku například v roce 2010 pouze 500 Američanů. To je dramaticky nižší číslo ve srovnání s jinými chorobami, jako jsou třeba žaludeční vředy (2 977), kýly (1 832) a už vůbec je nelze srovnávat s hlavními příčinami úmrtí - rakovinou (574 743) nebo srdečními chorobami (597 689). Také kanadské statistiky vypadají velmi podobně.

Navíc ještě studie publikované v časopisech the American Journal of Public Health nebo The BMJ shodně uvádí, že i počet 500 úmrtí ročně v USA by mohl být nadnesený. V těchto studiích je doloženo, že mnoho příznaků podobných chřipce bývá ve skutečnosti způsobováno jinými nemocemi a že chřipka bývá obvykle diagnostikována bez laboratorních testů. Jako příklad je možné uvést třeba analýzu úmrtních listů v USA za rok 2001, kdy z počtu vykazovaných 257 úmrtí na chřipku jich bylo nakonec potvrzenou pouze 18.

Falšování čísel za účelem posloužit výrobcům vakcín

Proč tedy CDC tvrdí, že na chřipku umírá v USA každoročně až 36 000 lidí? Tou největší příčinou bude zřejmě to, že CDC sčítá do jedné kategorie úmrtí na chřipku i zápal plic.

„Proč jsou ale chřipka a zápal plic dávány do stejné kategorie?“ ptá se autor článku s titulkem "Are U.S. flu death figures more PR than science?" (Jsou čísla o počtech úmrtí na chřipku více propagandou než vědou?). Tento článek byl otištěn v The BMJ v roce 2005.

„Je snad vzájemný vztah mezi chřipkou a zápalem plic tak silný nebo unikátní, aby byly označovány za jednu příčinu úmrtí?“

Ve zmiňovaném článku se dochází k závěru, že většina úmrtí na zápal plic nemá vůbec nic společného s chřipkou. A dokonce i CDC tuto skutečnost připouští, když uvádí, že „pouze 8,5% všech úmrtí na zápal plic a chřipku mívá souvislost s chřipkou.“

Podle Dr. Glena Nowaka, ředitele CDC pro vnější komunikaci v rámci národního imunizačního programu si je CDC plně vědomo, že chřipka nebývá tak smrtelná, jak tato agentura tvrdí. Například v roce 2003 se CDC vědomě rozhodlo přehánět procento rizika chřipky jako službu pro výrobce vakcín.

„Výrobci vakcín se na nás tehdy obraceli s obavami, že nedostanou dostatek objednávek na vakcínu proti chřipce,“ sdělil novinářům Dr. Nowak. „A situace přitom vypadala, že bychom měli udělat něco ke zvýšení zájmu lidí o očkování.“

Ve vyhlášení, které pak autorizoval Dr. Nowak v roce 2004, se uvádí: „Odborníci v medicíně a veřejné autority pro zdravotnictví by měli ve svých prohlášeních k médiím vyjadřovat znepokojení a varovné signály (a zároveň predikovat hrozné následky) - a naléhat na důležitost vakcinace proti chřipce.“


Použité zdroje:
https://www.wthr.com/story/26691870/2014/10/02/flu-poses-greater-threat-than-ebola-health-experts-say
https://www.huffingtonpost.ca/lawrence-solomon/death-by-influenza_b_4661442.html
https://blogs.naturalnews.com/the-shocking-truth-about-flu-deaths-and-the-flu-shot/
https://www.cdc.gov/flu/about/disease/us_flu-related_deaths.htm
https://www.naturalnews.com/026169_medical_myths_swine_flu.html
https://www.cincinnati.com/story/opinion/contributors/2014/10/13/opinion-flu-bigger-threat-ebola/17186947/?from=global&sessionKey=&autologin=
https://www.wfmynews2.com/story/news/local/2014/10/09/flu-biggest-threat-of-season/17011553/
https://www.muskogeephoenix.com/news/local_news/article_17abad12-5754-11e4-9bd6-7b7d2256e9b6.html
https://www.cdc.gov/flu/about/disease/us_flu-related_deaths.htm#pneumonia-influenza 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/047524_influenza_vaccines_Ebola_statistics.html)

Zpět